Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich
w Świdnicy

„Żeby zmieniło się nasze życie,
musimy najpierw zmienić samych siebie.”

Hostel

Hostel przy Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Świdnicy powstał w 2009 roku. Pierwsi wychowankowie zostali przyjęci do niego 1 czerwca 2009 roku. Od tego dnia funkcjonuje on nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Inicjatorem jego powstania był dyrektor placówki, a prace nad jego założeniem i funkcjonowaniem zaangażowani byli wychowawcy, pani pedagog i psycholog (wszyscy to pracownicy internatu zakładu poprawczego). Po roku, w połowie 2010, hostel był finansowany ze środków unijnych. Od 1 lipca 2011 jest finansowany ze środków zakładu poprawczego

Z prawnego punktu widzenia hostel to część zakładu poprawczego dysponująca bazą noclegową i zapewniająca całodobową opiekę wychowawczą, czynny przez całą dobę i przeznaczony dla wychowanków, którzy ze względów wychowawczych powinni kontynuować proces resocjalizacji poza zakładem – w warunkach otwartych, a z różnych powodów nie mogą tego realizować w miejscu swojego zamieszkania.

Może i w teorii tak jest…. ale w rzeczywistości tą część zakładu, jej mieszkańcy, nazywają domem.

Jest to dom, który może dać im szanse na udane życie. Gdzie poprzez zrealizowanie ostatniego etapu wychowania zrozumieją, że nie wrócą już nigdy za kraty. Uczą się tu – jak od życia nie uciekać, ale jak je normalnie przeżyć.

W naszym domu tworzą małą rodzinę. Razem się uczą, razem gotują i razem jedzą to co ugotują. Codzienny dzień przypomina dzień z życia normalnej rodziny. Sami dbają o porządek w domu, sami uczą się zarządzania domowym budżetem i poznają realną wartość pieniądza. Planują zakupy, pracują i uczciwie zarabiają pierwsze w życiu pieniądze. Układają jadłospis i zmieniają harmonogram codziennego dnia. Na własnej skórze przekonują się czym jest odpowiedzialność i systematyczność, udowadniają sobie samym, że zwyczajne życie nie polega na zabawie.

Wbrew obawom hostel ma się dobrze i coraz więcej wychowanków jest zainteresowanych nie zwolnieniem z placówki, ale kontynuowaniem nauki w hostelu. Mają też nadzieję, że tutaj nauczą się jak samodzielnie funkcjonować na wolności. Taką szansę warto im dać!

Scroll to Top